Staff List

Senior Leaders

Rolf Purvis

Deputy Head

Contact

Donna Hubbard-Young

Deputy Head

Contact

Clare Hargraves

Assistant Head

Contact

Peter Watts

Assistant Head

Contact

Tim Spencer

Assistant Head

Contact

Colleen Lehane

Temporary Assistant Head

Contact

Martin Russell

Director of Finance and Resource

Contact

Staff List

Contact>

Name Post Contact
Mrs Lorna Adams Second in PE Email
Ms Cassia Alfaro Teacher of Languages/First Languages Coordinator Email
Mrs Ayla Andrews Teacher of History Email
Mrs Eunice Parbi Technician/Lunchtime supervisor Email
Mrs Liz Askham Joint second in DT/Rewards and Enrichment Coordinator Email
Mr Richard Auffret Strategic Director of Curriculum & Technology Email
Dr Nayeerah Aullybux Second in Maths/Teacher of Maths Email
Miss Bethany Baker-Williams Teacher of History Email
Miss Sabina Begum Receptionist Email
Miss Jennifer Bell Teacher of Maths Email
Mrs Alison Bigglestone Joint Second in English Email
Miss Lucy Blake Teacher of Art/Art Technician Email
Miss Helen Briggs Temporary Head of Music Email
Miss Eleanor Bullen-smith Teacher of English Email
Mrs Joanne Burroughes SEN Specialist/Assistant SENCO Email
Miss Lettie Buxton Witt Teacher of English Email
Mr Callum Carroll Head of Latin Email
Mrs Carrie Carter Teacher of Humanities/Geography-Assistant Post-16/Careers and WRL Coordinator Email
Mrs Zoe Chamberlain Teacher of Art Email
Mrs Stacey Clarke Cover Supervisor / Alternative Provision Instructor Email
Ms Hayley Coppin Finance Assistant Email
Mr Andy Cornick Data Manager/Teacher of Maths Email
Mrs Louise Cornick Teacher of Humanities Email
Mrs Sue Coughlan Finance Assistant Email
Mr Nick Dawson Teacher of D&T Email
Mrs Anita Dawson Head of Music Email
Mr Roger De Souza Teacher of Science Email
Mr Ben Dobson Teacher of Science Email
Mr Iain Dover Teacher of Humanities/IT Email
Mrs Heather Ellison Reading Manager Email
Miss Rhiannon Evans Head of History/Assistant Head of Robinson House Email
Miss Angharad Fennell Teacher of Maths Email
Mr Ashley Firth Teacher of PE Email
Miss Hannah Frampton Progress support worker/Assistant Head of Equiano House Email
Miss Rebecca Gardner Teacher of Art/DT Email
Miss Laure Germain Teacher of Languages Email
Mrs Amanda Gibson Teacher of Science Email
Ms Emma Giddens Art Technician/Progress support worker Email
Mr Paul Gilliver Head of Biology/Joint Head of Equiano House Email
Mr David Goodlet Site Officer Email
Ms Debra Goodrick Teacher of Sociology Email
Mr Michael Gordon Joint Head of Geography/Head of Robinson House Email
Miss Eleanor Harnwell Head of Year 7/Teacher of PE/SSCO Email
Mrs Caroline Heaney Teacher of Languages Email
Miss Erinn Heggan Head of MFL/ Lead Careers/WRL/Post16 Coordinator Email
Dr Stephen Hinshelwood Teacher of Science Email
Mr Nathan Howieson IT Technician Email
Mr Carl Humphries Head of PE Email
Mr Steven Hunt Teacher of Latin Email
Dr Kathrine Hutchinson Director of CPD and eLearning Email
Mrs Sophie Igoe Head of English Email
Mrs Suzanne Izzard PA to the Principal/Clerk to Governors Email
Mr Neil Kelly Head of IT and Computing/Teacher of Maths Email
Mrs Lisa Kennedy Teacher of Maths Email
Miss Sarah King Joint Head of Geography Email
Mr Lorna Lang Teacher of Languages Email
Mrs Mary Lau Senior Science Technician Email
Mr Matthew Lee Teacher of PE /Temporary Head of Year 7 Email
Mr Fabio Maccagnan Teacher of Maths Email
Ms Rosaria Maffei Teacher of EAL/ EAL Coordinator Email
Ms Suzanne Marston Head of Drama Email
Ms Hannah Matthews SCITT Trainee teacher Email
Dr Hayley McCulloch Teacher Of Science/Assistant Head of year 7 Email
Mrs Morgain Murry Williams Head of Art Email
Mr Brian New Teacher of English/Literacy Coordinator Email
Dr Michaela Nolimal Teacher of English Email
Mr Spencer Norman Head Chef Email
Mrs Shirley Oliver Progress Support Worker Email
Miss Barbara Palacios Teacher of PE Email
Miss Becky Palmer Head of RE and PSE Email
Miss Lauren Parker SCITT Trainee teacher Email
Mr Rob Parkinson Second in English/Head of Media/Joint Head of Equiano House Email
Mrs Beryl Peacock Finance Manager Email
Ms Suzanne Powell Teacher of History Email
Mr Oliver Quayle Teacher of History Email
Mrs Lynsey Rooker SENCO and Child Protection Designated Officer/Teacher of English Email
Mr Scott Rushforth IT Manager Email
Miss Amanda Saliba Teacher of English Email
Miss Melanie Sanderson Cover Supervisor Email
Mrs Joanna Scholten Lead Teacher of KS3 Maths/Teacher of Maths Email
Mr Jake Selby Teacher of Biology Email
Miss Amma Solomon-Graham Cover Supervisor Email
Mr Anil Soni Progress Support Worker Email
Mrs Barbara Sterecki Teacher of Maths Email
Mrs Kathryn Stringer Teacher of D&T Email
Mr Ben Sugg HTLA Mathematics Email
Ms Nicola Swann Lunchtime Supervisor/ D&T Technician Email
Mrs Evelyn Talmy Teacher of English Email
Mrs Natasha Tate Teacher of Languages Email
Miss Claire Terrington Head of Chemistry/Teacher of Science Email
Mrs Annette Thompson Teacher of Science Email
Mr Thomas Thompson Science Technician Email
Dr David Timney Head of Physics/Teacher of science Email
Mr Carl Toseland Site Officer Email
Mrs Asude Uygun Data Technician Email
Mrs Nicola Von Schreiber Exams Officer/BTEC coordinator/Learning Mentor Email
Mrs Tina Walker Cover Supervisor (Isolation Room) Email
Mrs Jenny Walsh Teacher of Computing Email
Mrs Kerry Watkins-Marks Teacher of Construction/ Engineering/Resistant Materials Email
Mrs Kate Williams Assistant Head of Hill House/D&T Technician Email
Miss Samantha Williams D&T Technician/Learning Mentor Email
Miss Catherine Wilson Teacher of Music Email
Mrs Jutta Wolf Second in MFL/Teacher of Languages Email
Mr Yannick Zobel Teacher of English Email

Leave a Reply